Makaleler » Haberler » Okullar Ne Zaman Açılacak?

Okullar Ne Zaman Açılacak?

 

 

 

 

 

 

 

 

Okulların Açılış Tarihi Ne Zaman

Okulların pandemi nedeniyle uzaktan eğitim verdiği ülkemizde en çok merak edilen soru, okullar ne zaman açılacak. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamalara göre risk seviyesi düşmeden okulların açılması sağlık açısından tehlike arz etmekte. 

Tedbirler ve kurallara dahilinde okulların açılması mümkün mü? Yüz yüze eğitim için gerekli şartlar yerine getirildikten sonra okulların açılması, atılması beklenen gereken adımların başında gelmekte. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılması ile ilgili şunları ifade etti;

15 Şubat pazartesi günü eğitime başlıyoruz. Köy okullarımızı tüm sınıflarda yüz yüze ve tam zamanlı olarak açıyoruz. Okul öncesine verdiğimiz önem bellidir. 15 Şubat'ta tüm bağımsız anaokullarımızı da açma kararı verdik. İlkokullarımız açılması kararını verdik, yine seyreltilmiş şekilde haftanın 2 günü olarak devam edecektir.

Okullar 15 Şubat'ta Açılıyor Mu?

15 Şubat'ta ülke genelindeki tüm köy okulları tam zamanlı açılıyor. Köy okullarında yüz yüze eğitimi kaldığı yerden devam ediyor. Buna göre öğretmenler, uzaktan eğitimde kaldığı yerden, yüz yüze eğitimde devam edebilecek.

 Okullarda devamlılık zorunluluğu ise velilerin kanaatine bırakılmış durumda. MEB'den gelen yazıya göre;

"Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan okulların tamamı, köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde il/ilçe hıfzıssıhha kurullarının il ve ilçe millî eğitim müdürlükleri iş birliği içinde alacağı kararlar doğrultusunda tüm ilkokul ve ortaokullar ile tüm bağımsız anaokulu ve özel eğitim anaokullarında haftada 5 gün yüz yüze eğitime geçilecek.

1 Mart Okulların Tamamı Açılıyor Mu?

1 Mart tarihinde okulların tamamı yüz yüze eğitime mi geçiyor? Okullar tamamen mi açılıyor? soruları en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor.

Yapılan açıklamalara göre 1 Mart tarihinde yalnızca 8. ve 12. sınıflar, haftada 2 gün olmak üzere yüz yüze eğitime geçerken, diğer sınıflar uzaktan eğitime devam edecekler. 

Sınav takviminde ise henüz bir değişiklik gözlemlenmezken, öğrenciler girecekleri sınavların müfredatının tümünden sorumlu olacaklar.

Uzmanlar, okulların tamamının yüz yüze eğitime geçebilmesi için, aşı yaygınlılığının en az %60 ve üzerinde olması gerektiğini belirtiyorlar. 

Prof. Dr. Yavuz, bu yıl da önlemlere devam etmek zorunda olduğumuzun altını çizdi. Kısıtlamaların ise ancak Şubat ayından sonra gevşetilmeye başlanabileceğini söyleyerek burada da önceliğin okulların açılmasına verilmesi gerektiğini belirtti ve sözlerini şöyle noktaladı: “6 aydan önce bunu (toplumsal bağışıklığı) sağlamak mümkün değil. Hatta yıl sonunu bile bulabilir. Biz öncelikle okulları açmayı hedefliyoruz. Günlük vaka sayıları onbinlerden biraz düşüp de test pozitiflik oranlarımız yüzde 5’in altına indiğinde bunu düşünebileceğiz. Yani rakamların günlük binlerin altına indiğini görmemiz gerekiyor. Ancak o şekilde okul açarak serbestleşmeye gitmek gerekiyor. Şu an çocukların durumu gerçekten çok kötü. Eğitim yönünden çok eksik kaldılar. Çok sıkıntılı bir durum. Bana kalırsa önceliği okullara vermek gerekiyor. Bunun da Şubat'tan sonrası için olabileceğini düşünüyorum. Bu dönem zaten herkes için kayıp bir dönem oldu.”

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4