Makaleler » Haberler » KPSS Lisans Puanı İle Alım Yapan Kurumlar

KPSS Lisans Puanı İle Alım Yapan Kurumlar

Çalışma hayatınızı kamu kurum ve kuruluşlarında sürdürmek istiyorsanız devletin açtığı sınava girmeniz gerekiyor. Eğitim ve meslek grubunuza göre farklı türlerde yapılan sınavı başarıyla geçtiğinizde, atamanızın yapılması için bekliyorsunuz. Halk arasında kısaca KPSS sınavı olarak adlandırılan Kamu Personeli Seçme Sınavı her yıl yapılıyor. Sınavın türü, puan hesaplaması, atanabilmeniz için kaç puana ihtiyacınız var gibi detayları sizler için derledik.

KPSS 2002 yılından beri ÖSYM tarafından yapılıyor. Sınavın amacı kamu kurum ve kuruluşlara ilk defa atanacak personelleri sınav yoluyla belirlemektir. Sınav her yıl yapılmasına rağmen lisans mezunları sadece sonu tek rakam olan yıllarda girebiliyorlar. Sonu çift rakam olan yıllarda ortaöğretim, ön lisans ve lisans B grubu adayları girebiliyorlar.

 

KPSS Lisans Puanı İle Alım Yapan Kurumlar

KPSS'na girecek adaylar branşlarına göre A, B, C gruplarına ayrılıyorlar. Bakanlıklar, genel müdürlük düzeyindeki alanlar kpss lisans puanı ile alım yapan kurumlar olarak öne çıkıyorlar. Bu gruba kariyer grubu da diyebilirsiniz. Müfettiş yardımcılığı, müdür yardımcılığı,kaymakam adaylığı gibi branşlar için A grubu sınavına giriyorsunuz.

- Bağ-Kur Genel Müdürlüğü (denetmen yardımcısı)

- Ulaştırma Bakanlığı Türkiye Vagon Sanayi AŞ (müfettiş yardımcılığı)

- TBMM (uzman yardımcılığı)

- Devlet Malzeme Ofisi (müfettiş yardımcılığı) kpss lisans puanı ile personel alan kurumlardan bazılarıdır.

B grubu adaylar A grubunun başvurduğu kurumlar dışında kalan;

- Gümrük Müsteşarlığı,

- PTT,

- Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü,

- Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü,

- Maliye Bakanlığı,

- Orman Genel Müdürlüğü,

- Adalet Bakanlığı,

- Polis Meslek Yüksekokulu gibi kurumlara başvurabilirler.

 

Kpss Lisans P1 Puanı İle Alım Yapan Kurumlar

KPSS'nin biraz karışık bir sistemi bulunuyor. Her lisans mezunu için aynı kpss lisans puanı hesaplama yapılmıyor. Branşınıza göre A, B, C grubu sınavlarından birine giriyorsunuz. 121 çeşit kpss lisans puan türleri bulunuyor. P1 puan türü lisans mezunları için hesaplanıyor. P1 puan türüne göre şu kurumlar personel alıyorlar;

- Merkez Bankası

- Rekabet Kurumu

-BİST

- Sermaye Piyasası Kurulu

- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

 

KPSS Lisans Puanı Kaç Olmalı?

KPSS, genel kültür ve genel yetenek olmak üzere iki kategoride yapılıyor. Her iki kategoride 60'şar soru bulunuyor. Toplamda 120 sorudan 100 üzerinden en az 60 almanız gerekiyor. Sınavda baraj 60'dır. Fakat bazı meslek gruplarında baraj 70 olabiliyor.

 

KPSS Lisans Puanı Nasıl Hesaplanır?

KPSS'de 121 çeşit puan türü olduğu için kpss lisans puan hesaplama formülü farklı işliyor. Her puan türünün farklı bileşeni ve çarpanı bulunuyor. Genel yetenek ve kültür kategorileri katsayı girdiğiniz puan türüne göre değişiyor.

Örneğin P1 puan türüne göre genel yetenek testi p, genel kültür 0 oranında etki ediyor.

Öncelikli olarak ham puanınız bulunuyor. "Doğru cevap-yanlış cevap/4" işlemiyle netiniz ortaya çıkarılıyor. Örneğin genel yetenek testinde 48 doğru, 6 yanlış; genel kültür testinde 42 doğru, 15 yanlışınız var. 4 yanlışın bir doğruyu götürdüğünü unutmayın.

48-6/4= 46,5

42-15/4=38,25 ham puanlarınız bulunuyor.

P1 puan türüne göre hesaplamak istersek;

46,5 x0,7+38,5x0,3+40=32,55+11,55+40=84,1 puan almış oluyorsunuz.

Yukarıdaki hesaplama işlemi KPSS puan hesaplamasında her puan türünde geçerli değildir. Genel anlamda KPSS puan türü hesaplanırken standart sapma, ağırlıklı standart sapma puanları göz önünde bulunduruluyor. bunun için formüller bulunuyor. Bu formüllere göre kpss lisans puan hesaplama b grubu puanınızı nasıl hesaplayacağınızı bulabilirsiniz.  

SP (standart puan)= HP (ham puan)-Türkiye Ortalaması x 10+50

Standart Sapma

Yukarıdaki formüle göre standart puanınızı buluyorsunuz. Standart puanınızı bulduktan sonra asıl ağırlıklı standart puanınızı buluyorsunuz. Burada girdiğiniz sınavın puan türü geçerlidir. Örneğin eğitim bilimlerinden sınava girdiniz.

ASPEĞİTİM = (SPGY * 0,3) + (SPGY * 0,3) + (SPEĞİTİM * 0,4) formülüyle ağırlıklı standart puanınızı buluyorsunuz.

Standart sapma ve ağırlıklı standart sapma puanlarınızı bulduktan sonra sıra kpss lisans puan hesaplama işine geliyor.

KPSS= 70+ 30x[2x(ASP-x)-S] S: Ağırlıklı standart sapma dağılımının standart sapmasıdır.

[2x(B-x)]- S X: Ağırlıklı standart sapmalarının ortalamasıdır.

B: Ağırlıklı standart sapma dağılımındaki en yüksek ASP'yi ifade ediyor. Bu bilgiler sınavdan sonra ÖSYM tarafından açıklanıyor. Bütün bilgileri toplayıp, formül üzerinde hesaplayabilirsiniz.

Karışık gibi görünen bu formülle uğraşmak istemiyorsanız kpss lisans puan hesaplama motoru bulunuyor. Birçok eğitim kurumunun internet sayfasında bulabilirsiniz. İstenen bilgileri girdikten sonra kpss lisans puanı hesapla diyorsunuz. Böylece kısa yoldan KPSS puanınızı öğrenmiş oluyorsunuz.

Lisans KPSS Puanı İle Ön lisans Tercihi Yapabilir mi?

Lisans mezunu ise sadece lisans mezunu bölümü alan kurum ve kuruluşlara başvuru yapabiliyorsunuz. Yani ön lisans puanı ile alım yapan kurumlara başvuru yapamıyorsunuz. Çünkü lisans grubu sınavına girdiniz ve en son aldığınız diploma geçerlidir.

Lisans öğretimi 4, ön lisans 2 yıl olduğu için kpss lisans ile önlisans arasındaki fark sınavda karşınıza çıkıyor. Lisans ve ön lisans mezunlarının sınav oturumları farklı aylarda yapılıyor. Ayrıca sınavda sorulan konular ve soru türleri de farklılık gösteriyor.

Ön lisans başvurusu yapabilmeniz için ön lisans diplomanızın olması ve ön lisans alanında açılan KPSS sınav türüne girmeniz gerekiyor. Üniversitenin 3. , 4. sınıfında okurken ön lisans düzeyinde KPSS sınavına girebilirsiniz. Bunda herhangi bir engelleme bulunmuyor.

 

KPSS Lisans 60 Puan İçin Kaç Net Gerekir?

KPSS'de farklı puan türleri ve hesaplamaları bulunuyor. Bu nedenle sınava girecek olanlar kpss lisans baraj puanı 2020 ile barajı geçmek için kaç net yapmaları gerektiğini merak ediyorlar. KPSS'de baraj puanı 60'dır. Herhangi bir kuruma başvuru yapabilmeniz için en az 60 ve üzeri almanız gerekiyor.

60 puan alabilmeniz için de 50 net yeterlidir. Fakat 60 puan birçok kamu kurumlarında işe giriş için yeterli değildir. Örneğin 2020 yılı itibariyle Erzincan Çadırkaya Belediyesi 83 puanla memur alımı yapmıştır. İstanbul Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü en düşük 68 puanla personel almıştır. Bu da gösteriyor ki kpss lisans 70 puan kaç net ile kpss lisans 90 puan için kaç net gerekir sorularını sormanız gerekiyor. Sınavdan en az 70 alabilmeniz için 55, 90 alabilmeniz için 91 net yapmanız gerekiyor.

 

KPSS Lisans Puanı Kaç Yıl Geçerli?

2020 yılında KPSS'ye giren adaylar kpss lisans puanı kaç sene geçerli konusunu merak ediyorlar. 2020 yılında KPSS'den aldığınız puanlar 2022 KPSS'ye kadar geçerlidir. Aldığınız puan türüne göre 2022 KPSS'ye kadar personel alımı yapan kamu kurum ve kuruluşlarına başvurabilirsiniz.

2020 yılında KPSS'ye giren öğretmen adayları için iki yıllık geçerlilik süresi bulunmuyor. Öğretmen adayları için 2019 yılında puan geçerliliği iki yıla çıkarılmıştı. Fakat bu yıl tekrar bire düşürüldü. Bu nedenle öğretmen adayı iseniz 2020 yılı KPSS puanınız bir yıl geçerlidir. 2020 ve 2021 yılı atamalarınız gerçekleşmezse 2022 yılı KPSS'ye tekrar girmek zorundasınız.

 

KPSS Lisans Puanı İle Hangi Meslekler Tercih Edilebilir?

Kamu kurum ve kuruluşları KPSS puan türüne göre personel alımı yapıyorlar. Adaylar arasında en çok bilinen P3 puan türüdür. P3 puan türü lisans, A ve B grubu adayları için hesaplanıyor. Bu doğrultuda en çok kpss lisans p3 puanı ile alım yapan kurumlar merak ediliyor. P3 puan türü ile personel alımı yapan kurumlar şunlardır;

 1- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (uzman yardımcılığı)

 2- Orman ve Su İşleri Bakanlığı (uzman yardımcılığı)

 3- Kültür ve Turizm Bakanlığı (sözleşmeli personel alımı)

 4- İçişleri Bakanlığı

 5- Dışişleri Bakanlığı (uzman yardımcılığı)

 6- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (denetçi yardımcılığı)

 7- Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

 8- Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü (uzman yardımcılığı)

 9- Gençlik ve Spor Bakanlığı (uzman yardımcılığı)

10- Maliye Bakanlığı Gelir (uzman yardımcılığı)

11- Kalkınma Ajansları (uzman kadrosu)

12- Posta ve Telgraf Teşkilatı

13- Türkiye Radyo Televizyon Kurumu

14- Milli Eğitim Bakanlığı (uzman yardımcılığı)

15- Diyanet İşleri Başkanlığı (uzman yardımcılığı)

16- Türk Standartları Enstitüsü (uzman yardımcılığı)

 

P3 puanı dışında kpss lisans puanı ile memur alan kurumlar bulunuyor. P1 puanı türüne göre Merkez Bankası, Rekabet Kurumu personel alımı yapıyor. P2 puan türüne göre Merkez Bankası, Kalkınma Bankası, Vakıfbank personel alımı yapıyor.

P10 puan türü eğitim fakülteleri mezunlarının başvuracakları kurumları temsil ediyor. Aldığınız puana göre branşınıza göre bir eğitim kurumuna atamanız yapılıyor.

 

KPSS Lisans 70 puan İle Nereye Girilir?

KPSS'den alacağınız 70 puan ile personel alımı yapan kamu kurum ve kuruluşlarına başvuru yapabilirsiniz. Personel alımı yapan kurumun kontenjan, tercih durumuna göre bazen 70 puan yeterli olmayabiliyor. Kurumun bulunduğu şehir puanın yeterli olup olmadığında büyük etkendir.

70 puana sahipseniz taşra bölgelerde atamanızın yapılması daha olasıdır. Bu puanla Erzurum Devlet Hava Meydanları İşletmesine başvurabilirsiniz. Kütüphaneci, diyetisyen, veteriner, mühendis olarak Adıyaman, Kayseri, kamu kurum ve kuruluşlarına başvurabilirsiniz. Bu kurumların dışında;

1- Ceza ve Tevkifevleri

2- Adalet Bakanlığı

3- Fırat Üniversitesi

4- Sivas Cumhuriyet Üniversitesi

5- Namık Kemal Üniversitesi

6- İçişleri Bakanlığı (sözleşmeli personel) 60-70 kpss lisans puanı ile personel alımı yapıyorlar.

KPSS Lisans 65 Puan İle Nereye Girilir?

KPSS'den aldığınız 65 puanla kamu kurum ve kuruluşlarının taşra şubelerine atamanız yapılabiliyor. Bunun için personel alımı yapacak kurumun internet sayfasını takip etmenizde yarar vardır. Genellikle Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı gibi kurumlar düşük puanlarla kadrolu veya sözleşmeli personel alımı yapıyorlar.

Personel ihtiyacı oluşan kurum, bunu kendi sayfasında ilana çıkarıyor. İş başvurusu yapacaksanız kamu kurum ve kuruluşlarının sayfalarını sürekli takip etmelisiniz. Ayrıca bazı internet siteleri düzenli olarak kamu iş ilanlarını sayfalarında paylaşıyorlar. Bu sayfaları takibe alırsanız, ilanları kaçırmamış olursunuz.

Emniyet Müdürlüğü komiser yardımcılığı için KPSS 65 baraj puanı uyguluyor. Komiser yardımcısı olmak istiyorsanız aldığınız 65 puanla bu bölüm için başvurabilirsiniz.

 

KPSS Lisans 60 Puan İle Nereye Girebilirim?

KPSS baraj puanı 60'tır. Bu puan, kamu kurum ve kuruluşlarının personel iş ilanlarına başvurabileceğiniz anlamına geliyor. Fakat bu puanla atamanızın yapılacağı anlamına gelmiyor. Çünkü hemşirelik 94, memur 94, mühendis 90, kütüphaneci 84 puanla alındığı bir yerde sizin 60 puanın hiç bir geçerliliği bulunmuyor. Buna rağmen 60 puanla girebileceğiniz yerler bulunuyor.

Devlet, vakıf üniversiteleri, belediyeler KPSS 60 puanla personel alımı yapıyorlar. Üniversiteler kendi sayfalarında personel alımını duyuruya çıkarıyorlar. Bunu siz takip etmek zorundasınız. Hangi üniversitenin personel alımı yaptığını bulmanız zor olabilir. İnternet üzerinden "kamu iş ilanları" yazdığınızda güncel personel ilanlarını görebilirsiniz.

Belediyeler, İş-Kur üzerinden personel alımı yapıyorlar. İş-Kur'un kendi sayfasından takip edebilirsiniz. İş-Kur'a kaydınızı yaptırıp, güncel iş ilanlarını takip edebilirsiniz.

Polis Meslek Yüksek Okulu lisans mezunları için KPSS 60 baraj puanını uyguluyor. Aldığınız 60 puanla kpss lisans ile polis olmak istiyorsanız kuruma başvurabilirsiniz. Yalnız bu kuruma başvurabilmeniz için en fazla 26 yaşında olmanız gerekiyor.

 

KPSS Lisans Puanı Ne Kadar Geçerli?

KPSS her yıl yapılıyor. Fakat adaylar her yıl bu sınava giremiyorlar. Tek yıllarda A grubu, çift yıllarda B grubu adaylar sınava girebiliyorlar. Aldığınız puan iki yıl geçerlidir. Yani 2020 yılında aldığınız puan 2022 KPSS yapılana kadar geçerlidir. Bu süre içinde personel alımı yapan kamu kurum ve kuruluşlarına başvurabilirsiniz.

Öğretmen adayları için iki yıl süre geçerli değildir. 2020 yılı itibariyle KPSS puanı geçerlilik süresi öğretmen adayları için bir yıla indirildi. Yani 2020 yılında aldığınız puan 2021 KPSS tarihine kadar geçerlidir. Bu süre içinde atamanız yapılmazsa 2021 yılında tekrar girebilirsiniz.

 

KPSS Lisans Puanı 2 Yıl Geçerli mi?

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik, KPSS puanlarının kaç yıl geçerli olduğunu gösteriyor. Yönetmeliğin 11. maddesinde KPSS puanlarının iki yıl olduğu belirtilmiştir. Ancak burada bir istisnai durum bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığının başvurusu ile bu maddede değişiklik ve ekleme yapılmıştır.

Buna göre öğretmen adaylarının aldıkları KPSS puanları bir sonraki sınava kadar geçerlidir. Yani 2020 yılında aldığınız puanınız bir sonraki 2021 yılında yapılacak KPSS'ye kadar geçerlidir. Ancak 2021 yılında KPSS yapılmazsa yeni bir KPSS yapılana kadar geçerlidir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev almak istiyorsanız Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)'ye girmek zorundasınız. KPSS, lise, ön lisans ve lisans mezunları için ayrı oturumlar halinde düzenleniyor. Lisans mezunları için A ve B grupları bulunuyor. A grubu adaylar tek yıllarda, B grubu adaylar çift yıllarda giriyorlar. Branşınıza göre girdiğiniz sınavlarda farklı puan türleri bulunuyor. KPSS puanınızı hesaplamak isterseniz, internette hesaplama programları bulunuyor. KPSS'den 60 ve üzeri aldığınızda kamu kurum ve kuruluşlarına iş başvurusu yapabiliyorsunuz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4